Organization

Local Organizing Committee

Chair

Chungsik Yoo (Sungkyunkwan Univ.)

Executive

Prof. Yong-Joo Lee, Dr. Sung-Yil Koh, Dr. Jong-Sik Park, Dr. Yong-An Lee

Planning

Prof. Gye-Chun Cho, Dr. Ilhan Chang, Prof. Young-Hoon Jung, Prof. Tae-Sub Yoon, Dr. Hee-Hwan Ryu

Treasurer

Dr. Seung-Yong Jung, Dr. Young-Wan Shin, Dr. Jae-Kyoung Kim, Mr. Myung-Hwan Ji

Program

Dr. Dong-Gyou Kim, Prof. Hangseok Choi, Prof. Jae-Soon Choi, Prof. Tae-Seon Yang

Technical

Dr. Myung Sagong, Prof. Duhee Park, Prof. Ki-Il Song, Prof. Jaehun Ahn

Publication

Prof. Seong-Wan Park, Prof. Joon-Shik Moon, Prof. Bumjoo Kim, Prof. Hyun-Ki Kim, Dr. Yun Wook Choo, Dr. Hoki Ban, Prof. Heejung Youn

Exhibition

Dr. Namkak Cho, Dr. Young-Joon Kim, Dr. Chul-Soo Park, Dr. Yong-Sun Joo

Promotion

Dr. In-Kyu Kang, Dr. Jung-Jae Lee, Prof. Seokwon Jeon, Prof. Inn-Joon Park, Prof. Yun-Tae Kim, Dr. Seok-Bue Chang, Prof. Moorak Son

  ISSMGE TC204(Underground Construction)

Host Member Society: Netherlands

Short name: Underground Construction (TC204) – Terms of Reference

TC Chair: Adam Bezuijen (Adam.bezuijen@deltares.nl)

TC Vice Chair: Chungsik Yoo (csyoo@skku.edu)

TC Secretary: David Chapman (D.N.CHAPMAN@bham.ac.uk)

Members

Hugo Acosta-Martinez (Colombia)

Hirokazu Akagi (Japan)

L. Areias (Belgium)

Marco Barla (Italy)

Wout Broere (Netherlands)

Tarcísio Barreto Celestino (Brazil)

André Pacheco de Assis (Brazil)

Fabrice Emeriault (France)

Petros Fotsakis (Greece)

Alain Guilloux (France)

Achim Hettler (Germany)

Tibor Horvath (Hungary)

Hongwei Huang (China) *

Eric Hudson-Smith (Australia)

Borislav Kirov (Bulgaria)

Mandy Korff (Netherlands)

In-Mo Lee (Korea)

Robert Mair (UK)

David Mašín (Czech & Slovak Republics)

Josef Mecsi (Hungary)

C. Menkiti (UK)

Arsenio Negro, Jr (Brazil)

N.S. Nikiforova (Russia)

Tom O’Rourke (USA)

Michael A. Mooney (USA)

Richard Pang (Hong Kong)

V.P. Petrukhin (Russia)

Hubert Quick (Germany) *

Jacques Robert (France)

Manuel Romana (Spain)

Gianpiero Russo (Italy)

Cesar Sagaseta (Spain)

Stavroula Schina (Greece)

Alejo Oscar Sfriso (Argentina)

V.M. Sharma (India)

K.G. Sharma (India)

J. Nick Shirlaw (Singapore)

A. Siemińska-Lewandowska (Poland)

David Stay (Ecuador)

Mitsutaka Sugimoto (Japan)

Graham Taylor (UK)

Markus Thewes (Germany)

V.M. Thumann (Netherlands)

M.T. Ukshebaev (Kazakhstan)

Mahmood Vafaeian (Iran)

Ilkka Vähäaho (Finland)

Panagiotis Vettas (Greece)

G. Viggiani (Italy)

Norbert Vogt (Germany)

A.R. Walker (Singapore)

Weidong Wang (China)

D.Z. Wen (Singapore)

Gang Zheng (China)

 

* Corresponding Members